Haber-Duyuru

Prof. Dr. Nurhan Tekerek’e, Adana'da "İlk Kadın Meddah” Plaketi Takdim Edildi

Üniversitemiz Tiyatro Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurhan Tekerek “Adana’nın İlkleri: İlk Kadın Meddah” plaketi ile ödüllendirildi.

Plaket, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından Prof. Dr. Tekerek’e takdim edildi.

Akademisyenimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Prof. Dr. Nurhan Tekerek Kimdir?

Adana'nın tiyatro eğitimi almış ve tekrar doğduğu kente dönerek, uzun yıllar tiyatro yaşamına ve tiyatro eğitimine katkıda bulunmuş ilk kadın tiyatro insanıdır. 1995 yılında, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na bağlı Oyunculuk Anasanat Dalı'nı kurulmasına öncülük yapmış, dört yıl Anasanat Dalı Başkanlığını yürütmüştür.

Adana'nın tiyatro tarihini 12 yıl süreyle araştırmış ve bu araştırmasını, önce yüksek lisans tezine, ardından kitaba dönüştürmüştür. "Cumhuriyet Dönemi'nde Adana'da Tiyatro Yaşamı (1923-1990)" adlı bu kitap, Kültür Bakanlığı tarafından 1997 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca Tekerek 1992- 2019 yılları arasında geleneksel ve çağdaş tiyatromuzda karşılıklı etkileşimler üzerinde çeşitli meddahlık ve modern anlatı alanlarında çalışmalar yapmıştır. 1991-2019 tarihleri arasında, Zeynep Oral'ın aynı adlı kitabından kurguladığı Kadın Olmak adlı tek kişilik belgesel oyunu oynamış, ardından 2005-2019 yılları arasında Haşmet Zeybek'in "Zilli Şıh" adlı meddah senaryosunu, ilk kadın meddah olarak seyirciyle buluşturmuştur.